kenyersuto-gep_pic1

Amit tudni kell a kenyérsütő gépről

A kenyérsütő gép bemutatása

A 20. század során már ipari használatra többféle kenyérsütő gép is elérhető volt, azonban csak 1986-ban kerültek az első kisebb modellek a háztartásokba, méghozzá Japánban. Nagyjából tíz év kellett hozzá, hogy a kenyérsütő gép elterjedjen az Egyesült Királyságban, Amerikában és Ausztráliában, majd meghódította Európát is.

A kenyérsütő gép egy olyan speciális készülék, amely kifejezetten kenyerek sütésére alkalmas. Egy különleges serpenyő-szerű részbe rakható bele a tészta, amelyet körben képes melegíteni a gép, ezzel hatékonyabb süti meg a kenyeret, mint ha csak simán a sütőbe tennénk. 

Valamint ezek a gépek nem csak sütnek: a hozzávalókat megfelelő sorrendben rétegezve a serpenyőbe a nulláról készítik el a kenyeret. A száraz és folyékony összetevőket a program a megfelelő hőmérsékletre melegíti, majd a lapátok összekeverik, végül a tésztát megkeleszti és kisüti, mindenfajta külső beavatkozás nélkül. Egyes modellek vízszintes, míg mások függőleges serpenyővel rendelkeznek, amely más-más alakú kenyereket eredményez, valamint néhánynak a tetejében is található fűtőelem, amely ropogós kérget pirít a kenyérre. A folyamat átlagosan három-négy órát vesz igénybe, de vannak már gyorsított, egy órás programra beállítható változatok is.

kenyersuto-gep_pic3

A legtöbb kenyérsütő gépen külön opciók találhatók a más-más fajta kenyerek sütéséhez, például a fehér vagy a rozskenyérhez. Ezek olyan sütési programokat indítanak el, amelyek az adott típusú cipót a lehető legjobb módon készítik el. Az időzítő megléte segíti a külön személyi beavatkozás elkerülését, és egyes modelleken beprogramozható saját ciklus, ha a receptünk alapján saját tapasztalatot is gyűjtöttünk. A saját napunkhoz igazíthatjuk a kenyér sütését: ha este belehelyezzük a hozzávalókat, és beállítjuk, hogy hajnalban kezdjen csak sütni, akkor reggelire friss cipót ehetünk.

Az újabb modelleken találhatók programok akár pizza, sütemények vagy lekvár elkészítéséhez. Sőt, egyeseken van olyan opció, hogy a dagasztás során a dióféléket, csokoládét, gyümölcsöket adott időben adagolja egy-egy tálcáról.

A kenyérsütő gép használata

Igazából a kenyérsütő gépet bárki használhatja, aki házilag készített kenyérre vágyik. Nagyszülők, kísérletezni vágyók, gluténérzékenyek, speciális étrendet követők, és a többi. A koronavírus alatt nagyon elterjedt, hogy mindent házilag akartak elkészíteni az emberek, egyre több háztartásban jelent meg a kenyérsütő gép is. Különböző receptek árasztották el az internetet, a közösségi médiát, és rengeteg tippet lehetett találni a különböző fajtájú kenyerekhez. Bármilyen különleges igényhez volt egy-egy ötlet, és sokan kísérleteztek házi péksüteményekkel.

A kenyérsütő gép tartósságának biztosítása

Kezdjük a megfelelő választással. Az anonim gépek, amelyek ráadásul olcsók, mindig gyanúsak. Ahogy mosógépből se, úgy kenyérsütő gépből se vegyük meg azt, amelyiknek nagyon jó az ára. Mindig olvassunk utána, tájékozódjunk hiteles forrásokból, és inkább szánjunk rá több pénzt, de megbízható márkát keressünk. Ezzel hosszú távra biztosítjuk magunknak a gépet otthonra, és a pénztárcánkat (valamint az idegeinket) is megkíméljük.

Tekintsük továbbá, hogy elsődlegesen mire akarjuk használni. Kizárólag kenyérsütésre, vagy esetleg süteményekhez, kovászkészítéshez is? Nézzük meg a funkciókat, technikai paramétereket, és azokat is vegyük figyelembe a választás során. Hasznos lehet a hangjelzés, hőmegtartás, de akár a memória is, hogy egy bevált recept hozzávalóinak mennyiségét és adagolását is megjegyezze a gép.

Fontos továbbá a megfelelő használat. Ha megvásároltuk a kenyérsütő gép készüléket, használjuk rendszeresen, ne hagyjuk a kamra mélyén porosodni, hiszen ez minden gépnek árt. Rendeltetésszerűen vegyük igénybe, ne terheljük túl nagyobb mennyiségű hozzávalóval, vagy éppen ne helyezzünk bele túl keveset. A programokat, időzítőt szintén a leírtak szerint működtessük, ne állítsuk le közben a gépet, ha nem muszáj. Továbbá takarítsuk és tároljuk megfelelően, ugyanis a rossz helyre jutó víz, belepotyogó száraz maradékok, vagy éppen a folyton rázuhanó bármilyen egyéb tárgyak egyértelműen nem tesznek jót a kenyérsütő gépnek.

kenyersuto-gep_pic2

Receptek a kenyérsütő géphez

A legtöbb kenyérsütő géphez való recept a mennyiségek terén az adott készülék kapacitását veszi alapul. Kaphatók előre elkészített keverékek, amelyekkel dolgozhatnak a sütésre vágyók, ezekhez általában már csak vizet kell hozzáadni. Ha saját keveréket készítünk, számoljunk azzal, hogy a rozs-, kukorica-, vagy gluténmentes lisztet nehezebben kezeli a legtöbb kenyérsütő gép, így az ilyen péktermékek elkészítése több erőfeszítést, időt igényel, és több a hibalehetőség is.

Vegyük figyelembe, hogy mivel a házi kenyérben nincsen tartósítószer, hamarabb kiszárad, mint a boltban megvásárolható fajták. Ha házi kovásszal készítjük, az általa termelt tejsav némi tartósságot ad a kenyerünknek, azonban az íze is jellegzetes lesz, így vigyázni kell a mennyiséggel.

Az interneten, vagy éppen kifejezetten kenyérsütéshez íródott szakácskönyvekben is találhatók kiváló receptek, azonban ezeknél fontos figyelni az adagokra, a saját gépünk kapacitására, illetve programjaira is.